România, campioană! A învins Portugalia
România a învins Portugalia, cu 32-28, şi a câştigat grupa preliminară pentru EURO 2018.

Selecţionata României a învins echipa Portugaliei, cu scorul de 32-28 (19-13), duminică, în Sala Sporturilor ''Romeo Iamandi'' din Buzău, şi a câştigat Grupa a 4-a a preliminariilor Campionatului European de handbal feminin din 2018.

În alt meci jucat duminică, Rusia a întrecut Austria la limită, cu 26-25. România a acumulat 10 puncte, fiind urmată de campioana olimpică, Rusia, cu 8 puncte, pe locul al treilea s-a clasat Austria, cu 6 puncte, Portugalia fiind ultima, fără vreun punct.

În urma acestei performanţe, România va fi cap de serie la tragerea la sorţi a grupelor pentru turneul final din Franţa.