WTA Toronto: Simona Halep a abandonat meciul cu Marie Bouzkova
Deținătoarea trofeului de la Toronto s-a retras.
Simona Halep, locul 4 mondial, a abandonat meciul cu Marie Bouzkova (Cehia, 91 WTA), din sferturi de la Rogers Cup, din cauza unei accidentări la tendon.

Halep a pierdut primul setul cu 4-6, după 46 de minute de joc, și a cerut intervenţia medicului, din cauza unei dureri la tendon.
Imediat după aceea, Simona a nunțat că se retrage, spre dezamăgirea adversarei.

"Normal că sunt dezamagită că Simona a fost nevoită să se retraga. M-am simțit foarte bine jucand împotriva ei, chiar dacă a fost doar pentru un singur set. A fost o experiență minunată.

"Am avut schimburi de mingi intense, lungi, așa că poate a vrut să se protejeze, cred că i-a fost teamă să nu o doară și mai mult", a spus Marie Bouzkova.

Premiul pentru participarea în sferturile de finală este de 60.455 de dolari şi 190 de puncte.