Get it on App Store Get it on Google Play
Spania - Anglia, rezultat final. S-a aflat câștigătoarea Euro 2024
WhatsApp
Spania este noua campioană europeană, la nivel de reprezentantive naționale la fotbal.

Spania a reușit să se impună în finala contra Angliei cu scorul de 2-1, prin golurile marcate de Williams, în minutul 47 pentru Spania, Palmer în minutul 73 pentru Anglia și Oyarzabal din nou pentru Spania în minutul 86.

Meciul a fost mult mai echilibrat decât se credea, deși cei mai mulți o dădeau favorită certă pe Spania. Chiar dacă a condus de două ori, Anglia a reușit să mențină un nivel bun al jocului, iar în minutul 90 au fost la un pas să egaleze și să ducă meciul în prelungiri.

Spania a câștigat cu 2-1 și și-a adjudecat cel de-al patrulea titlu european, după succesele din 1964, 2008 și 2012. Englezii au ratat din nou finala europeană, aceasta fiind a doua lor nereușită, după cea din 2021.

Iată echipele de start care au fost folosite de cei doi selecționeri:

Spania: Unai Simon - Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella - Rodri, Fabian Ruiz, Olmo - Yamal, Morata Williams. Antrenor: Luis de la Fuente.

Anglia: : Pickford - Walker, Stones, Guéhi - Saka, Mainoo, Rice, Shaw - Bellingham, Foden - Kane. Antrenor: Gareth Southgate.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News