Simona Halep va juca în semifinală cu Bianca Andreescu la turneul de la Bad Homburg
Simona Halep (19 WTA) nu a avut nicio emoție joi seara în sfertul de finală de la turneul de tenis pe iarbă de la Bad Homburg (Germania), trecând cu un categoric 6-2, 6-1 de sportiva americană Amanda Anisimova (25 WTA).

Halep a avut nevoie doar 55 de minute pentru a se impune clar în fața americancei, preluând conducerea cu 2-1 în întâlnirile directe.

Românca a servit 10 ași și a fost net superioară la toate capitolele. Americana a avut și mici probleme medicale, însă Halep nu s-a arătat afectată de pauza medicală a Anisimovei, cedând în total doar 3 game-uri.

În semifinală, Simona Halep o întâlnește pe Bianca Andreescu (64 WTA).

La interviul de pe teren, Halep a declarat:

”Știam că joacă rapid și că trebuie să fiu la fel. Sunt bucuroasă că am cîștigat. Îmi plac oamenii de aici, cărora le mulțumesc că m-au susținut. Va fi un meci greu, cu Bianca. E un meci pe iarbă, deci va fi diferit. Sunt pregătită. Mă bucur de victoria de azi, apoi mâine mă voi concentra și pe acel meci.”

Pentru prezența în semifinală, Halep va primi 8.871 euro și 110 puncte WTA.