Simona Halep a fost învinsă la Madrid
Tunisianca Ons Jabeur a învins-o pe Simona Halep cu 6-3, 6-2, miercuri, în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 6.575.560 de euro.

Halep (30 ani, 21 WTA) s-a înclinat după 67 de minute, Jabeur (27 ani, 10 WTA) egalând situaţia în meciurile directe, 2-2, potrivit Agerpres.

Simona Halep a învins-o în 2020, în optimi la Dubai, cu 1-6, 6-2, 7-6 (7), în drumul spre titlu, şi anul acesta, tot la Dubai, în sferturi, cu 6-4, 6-3. Prima victorie a jucătoarei africane a venit în 2018, în primul tur la Beijing, când Halep a abandonat după primul set (6-1 pentru Jabeur).

Începutul meciului de la Madrid fost echilibrat, dar după ce jucătoarele au schimbat break-uri (Halep l-a reuşit pe primul), la 2-2, românca a mai luat un singur punct în următoarele trei ghemuri, iar Jabeur s-a desprins la 5-2. Halep şi-a făcut serviciul, dar setul a fost adjudecat de Ons Jabeur cu 6-3.

Halep a început bine actul secund, a avut 1-0 şi 2-1, dar apoi a cedat cinci ghemuri la rând, aproape toate la diferenţă minimă (2-6).

Fostul lider mondial a încheiat cu procentaje mai mici la serviciu decât Jabeur, 57%-77,8% la punctele cu primul şi 37,5%-51,6% la al doilea. Jabeur a avut mai multe mingi direct câştigătoare, 25-8, dar şi mai multe erori neprovocate, 31-20.

Simona Halep, campioană la Madrid în 2016 şi 2017, precum şi finalistă în alte două rânduri (2014 şi 2019), rămâne cu 30 de victorii pe tabloul principal al turneului din capitala Spaniei, fiind devansată la acest capitol doar de cehoaica Petra Kvitova (32), triplă campioană la Madrid.

După primul turneu jucat de la începutul colaborării cu antrenorul Patrick Muratoglou, Simona Halep a atins sferturile de finală şi a obţinut un cec de 169.650 de euro şi 215 puncte WTA. Săptămâna viitoare, Halep va participa la turneul WTA 1.000 de la Roma.

Bianca Andreescu și Emma Răducănu, eliminate și ele

În mecirui din cadrul optimilor de finală, canadianca Bianca Andreescu și britanica Emma Răducanu au părăsit, la rândul lor, competiția.

Jucătoarea britanică de tenis Emma Răducanu, campioana en titre de la US Open, fost eliminată în optimile de finală la turneul WTA 1.000 de la Madrid, în trei seturi, cu 6-2, 2-6, 6-4, de ucraineanca Anhelina Kalinina, într-o partidă disputată marţi.

Bianca Andreescu a fost învinsă în două seturi, 7-5, 6-1, de americanca Jessica Pegula, cap de serie numărul 12, care şi-a luat cu această ocazie revanşa în faţa canadiencei de origine română după eşecul din finala ediţiei 2019 a turneului de la Newport Beach, în singurul duel anterior dintre cele două jucătoare nord-americane.