Poți descărca aplicația:
Get it on App Store Get it on Google Play
Noi detalii în cazul moldoveanului ucis de o petardă la Roma. O primise cadou de la fiul său
WhatsApp
Noi detalii în cazul moldoveanului ucis de o petardă la Roma, în ajunul Anului Nou. Potrivit jurnaliștilor italieni, dispozitivul ilegal care i-a explodat în față fusese cumpărat de fiul său.

Un moldovean în vârstă de 63 de ani a fost ucis de o petardă în cartierul Acilia, din Roma, în după-amiaza zilei de miercuri, 31 decembrie, cu doar câteva ore înainte de Revelion.

Alarma a fost dată cu puțin timp înainte de ora 17:30 pe Via Cortemaggiore: echipele de intervenție sosite la fața locului au găsit  trupul neînsuflețit al bărbatului de 60 de ani, cu fața întinsă pe jos, trunchiul înnegrit de foc și un membru amputat.

Carabinierii din Ostia au preluat investigația. Parchetul local a deschis în curând un dosar in rem pentru a stabili cauza accidentului mortal.

Conform informațiilor obținute de jurnaliștii italieni de la publicația Fanpage, bărbatul, de origine moldovenească, a manevrat un "dispozitiv exploziv" primit cadou de la fiul său, cel mai probabil cumpărat prin intermediul unei rețele care le comercializează ilegal.   

Odată aprinsă, petarda a explodat brusc, iar bărbatul a fost brusc cuprins de flăcări.

Explozia a fost atât de puternică încât i-a secționat membrul în care se afla petarda, provocându-i o hemoragie fatală. 

Conținut recomandat

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News

WhatsApp
Top cele mai citite știri
Internațional Vezi toate articolele
pixel