Poți descărca aplicația:
Get it on App Store Get it on Google Play
Max Verstappen câştigă Marele Premiu al regiunii Emilia Romagna. Eroul local Charles Lecrerc, doar pe 3
WhatsApp
Pilotul Red Bull Racing Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al regiunii Emilia Romagna. Eroul local Charles Lecrerc, pilot Ferrari, a terminat pe locul 3.
Ocupanții podiumului după cursa de la Imola

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull) a câştigat Marele Premiu al regiunii Emilia Romagna, desfăşurat duminică la Imola (Italia), obţinând a 59-a victorie din cariera sa în Campionatului Mondial de Formula 1.

Verstappen (26 de ani) l-a devansat cu mai puţin de o secundă (725/1000) pe britanicul Lando Norris (McLaren), în timp ce poziţia a treia a fost ocupată de monegascul Charles Leclerc (Ferrari), la 7 sec 916/1000.

Câştigător al titlului mondial în ultimele trei sezoane, Max Verstappen a înregistrat cu această ocazie a cincea sa victorie în şapte curse disputate de la debutul acestui an, consolidându-şi poziţia de lider al clasamentului general al piloţilor.

Victoria a fost a cincea în șapte curse din acest sezon, a 59-a din carieră și a treia oară consecutivă la Imola.

Următorul Grand Prix de Formula 1 se va desfăşura în Principatul Monaco, pe 26 mai.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News