SCM Gloria Buzău a învins-o pe SCM Râmnicu Vâlcea cu scorul de 33-28 (13-12), miercuri, pe teren propriu, într-un meci din etapa a şasea a Ligii Naţionale de handbal feminin.
Liga Națională: Echipa de handbal feminin, Gloria Buzău, îşi menţine parcursul perfect în campionat / Foto: Facebook

Gloria a bifat astfel a şasea victorie consecutivă, fiind singura echipă cu maximum de puncte.

Pentru formaţia buzoiană au înscris Diana Ilina 5 goluri, Bianca Tiron 5, Ana Maria Iuganu 5, Marija Petrovic 5, Andra Moroianu 3, Iaroslava Burlacenko 2, Natalia Vasilevskaia 2, Valentina Blazevic 2, Alina Czeczi 2, Alina Ilie 1, Raluca Kelemen (portar) 1.

Golurile formaţiei oaspete au fost reuşite de Irina Glibko 6, Daniela De Jong 5, Asma Elghaoui 5, Asuka Fujita 3, Evghenia Levcenko 3, Amalia Coman 2, Elin Hansson 2, Tanja Asanin 1, Corina Lupei 1.

În alt meci, campioana CS Rapid Bucureşti a învins-o pe HC Zalău cu 30-29 (15-13).

Gloria Buzău - Succes la limită în preliminariile EHF European League

SCM Gloria Buzău a învins la limită echipa spaniolă Costa del Sol Malaga, cu scorul de 32-31 (15-15), sâmbătă seara, pe teren propriu, în prima manşă din turul al doilea preliminar al competiţiei feminine de handbal EHF European League.

Ana Maria Iuganu a marcat golul victoriei, din aruncare de la 7 metri, în ultimul minut, după care oaspetele au ratat ultimul atac.

Echipa spaniolă a început mai bine şi a condus pe tabelă în prima repriză la unu şi două goluri, dar la pauză scorul a fost egal, 15-15. După pauză, Gloria a fost formaţia care a avut mai mult iniţiativa, reuşind să se desprindă la patru goluri, 27-23 (min 48). Ibericele au revenit şi au reuşit egalarea, 30-30 (min. 58), însă echipa antrenată de Adrian Chiruţ a obţinut victoria.

Din echipa buzoiană au marcat 9 persoane

Pentru echipa buzoiană au marcat Alina Ilie 7 goluri, Ana Maria Iuganu 6, Diana Ilina 4, Bianca Harabagiu 4, Iaroslava Burlacenko 3, Valentina Blazevic 2, Alina Ramona Czeczi Vatu 2, Natalia Vasilevskaia 2, Marija Petrovic 2.

Marta Batinovic a apărat 11 şuturi (29,73%).

Golurile oaspetelor au fost reuşite de Soledad Lopez Jimenez 9, Silvia Arderius 8, Isabelle Dos Santos Medeiros 3, Gabriela Pessoa Constantino 3, Rocio Campigli 3, Esperanza Lopez Jimenez 3, Elena Cuadrado Sanchez 1, Rocio Rojas Asensio 1.

Mercedes Castellanos Soanez a apărat 9 aruncări (23,08%). Meciul a fost arbitrat de cehii Premysl Fukala şi Radek Mohyla, iar delegat EHF a fost moldoveanul Nicolae Vizitiu.

Manşa secundă se va juca pe 15 octombrie, la Malaga, conform Agerpres.