Italia, calificată în semifinalele EURO 2020, după ce a trecut de Belgia (2-1)
Italia s-a calificat în semifinalele EURO 2020, după ce a învins Belgia, scor 2-1.

Naţionala de fotbal a Italiei s-a calificat în semifinalele EURO 2020 după ce a eliminat Belgia, vineri seară, cu scorul de 2-1, pe Fussball Arena din Munchen.

Squadra Azzurra a condus prin golurile marcate de Nicolo Barella (31) şi Lorenzo Insigne (44), dar belgienii au redus din diferenţă prin Romelu Lukaku (45+2, penalty), după un fault comis de Giovanni Di Lorenzo asupra lui Jeremy Doku.

Italia o va înfrunta pe Spania în semifinală, după ce naționala lui Luis Enrique a trecut de Elveția.

"Squadra Azzurra" a înscris prin Chiellini după aproximativ un sfert de oră de joc, însă golul său a fost anulat pe motiv de offside. Kevin De Bruyne a ratat prima ocazie pentru "Diavoli", dar Donnarumma a avut o intervenție excelentă. Același Donnarumma a avut o reacție foarte bună și la ocazia lui Lukaku, iar după acea pericolul a fost îndepărtat de Spinazzola.

Barella a deschis scorul pentru formația antrenată de Mancini cu un șut puternic, iar câteva minute mai târziu, Insigne a dublat avantajul cu un șut superb din afara careului.

Înainte de pauză, belgienii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, iar Lukaku nu a iertat de la punctul cu var.