FOTE 2022: Românii au cucerit alte cinci medalii, dintre care una de aur, la Banska Bystrica
Sportivii români au cucerit alte cinci medalii, dintre care una de aur, două de argint şi două de bronz, vineri, în penultima zi a celei de-a XVI-a ediţii de vară a Festivalului Olimpic al Tineretului European, de la Banska Bystrica (Slovacia).
FOTE 2022: Românii au cucerit alte cinci medalii, dintre care una de aur, la Banska Bystrica. FOTO: Facebook @Comitetul Olimpic și Sportiv Român

Medalia de aur a fost câştigată de judoka Bogdan Alexandru Petre la cat. 100 kg. Acesta l-a învins în sferturi pe azerul Ajdar Baghirov, în semifinale s-a impus în faţa georgianului Ghiorghi Baduaşvili, iar în finală l-a întrecut pe italianul Francesco Basso.

La cat. +100 kg, Darius Gabriel Georgescu a încheiat pe locul 5, după ce l-a învins în optimi pe moldoveanul Ion Buraga a dispus în sferturi de letonul Janis Strazdins, dar a pierdut semifinala cu turcul Ergin Recep.

Tot la judo, în cadrul cate. 78 kg, Francesca Maria Corneliu a fost învinsă în primul tur de olandeza Jade Omerkoylu.

Înotul a adus două medalii vineri, una de argint şi una de bronz

Aissia Claudia Prisecariu a cucerit argintul în proba de 100 m spate, cu timpul de 1 min 02 sec 70/100, fiind devansată de spaniola Nahia Garrido Nalvar (1:02.27).

Bronzul a fost obţinut în proba de ştafetă 4x100 m mixt feminin (Aissia Claudia Prisecariu, Brigitta Vass, Eva Maria Paraschiv şi Irina Preda), cu timpul de 4 min 14 sec 81/100. În serii, Ana Maria Sibişeanu a evoluat în locul Irinei Preda. Italia a cucerit aurul (4:13.90), iar Spania a luat argintul (4:14.76).

Ştafeta masculină de 4x100 m mixt (Alexandru Constantinescu, Darius Coman, Carol Mihai Cojocaru, Vlad Ştefan Mihalache) a ocupat locul 5 în finală (3:51.39).

Pe cinci s-a clasat şi Eliza Diamandescu la 800 m liber (09:05.86). Irina Preda a ratat calificarea în finala la 50 m liber.

Tenisul a contribuit şi el cu două medalii, una de argint şi alte de bronz

În finala de la dublu mixt, Gabriel Gheţu şi Eva Ionescu au fost învinşi de slovacii Renata Jamrichova/Daniel Balascak cu 6-4, 7-5.

La simplu feminin, Eva Ionescu a fost întrecută tot de Renata Jamrichova, în semifinale, cu 6-4, 5-7, 7-5, câştigând apoi meciul pentru locul al treilea, 6-3, 6-3 cu italianca Aurora Nosei.

În primele finale pe aparate la gimnastică artistică, româncele nu au obţinut medalii. Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 4 la sărituri, cu o medie de 13,266 puncte (12,966 şi 13,566), fiind 0,033 de puncte de bronz. Aurul a fost câştigat de Helen Kevric (Germania), 13,516, care le-a devansat pe Ruby Evans (Marea Britanie), 13,483, şi pe Sara Bergmann Jacobsen (Danemarca), 13,299. Amalia Ghigoarţă s-a clasat pe locul 5 la paralele cu 12,933. Medaliile au fost câştigate de Martina Pierratti (Italia), cu 13,566, Helen Kevric a luat argintul, cu 13,466, iar germanca Meolie Maria Jauch a obţinut bronzul, cu 13,200.

Sâmbătă, în ultima zi a competiţiei, vor concura Amalia Puflea, în finalele la bârnă şi la sol, şi Sabrina Maneca Voinea, la sol.

La atletism, Monia Alexandra Toma a ocupat ultimul loc (12) în finala de la triplusalt, cu 11,81 metri.

Valentin Ispas s-a clasat pe 5 la aruncarea suliţei, cu 62,45 m.

România a fost învinsă de Slovacia, în turneul feminin de volei

În turneul feminin de volei, România a fost învinsă de Slovacia cu 3-0 (25-19, 25-17, 25-14), iar sâmbătă va juca împotriva Bulgariei pentru locurile 7-8. Singura victorie a tricolorelor la Banska Bystrica a fost chiar contra Bulgariei (3-0), în grupă.

În turneul feminin de handbal, România a fost întrecută de Croaţia cu 27-20, sâmbătă urmând să înfrunte Slovacia, în meci pentru poziţiile 7-8.

România ocupă locul 12 în clasamentul pe medalii, cu 3 de aur, 8 de argint şi 5 de bronz. Italia este lider, cu 17-11-12, urmată de Germania, 7-7-13, Spania, 7-6-2, etc.

Medaliile de aur a fost obţinute de echipa feminină de gimnastică artistică (Amalia Puflea, Amalia Ghigoarţă şi Sabrina Maneca Voinea), de Mihai Damian Motorca (atletism - aruncarea discului) şi de judoka Bogdan Alexandru Petre (cat. 100 kg), medalii de argint au câştigat Amalia Puflea (gimnastică artistică - individual compus), Aissia Claudia Prisecariu (înot - 200 m spate şi 100 m spate), Ştefania Alexandra Uţă (atletism - 400 m garduri), la înot prin ştafeta combinată 4x100 m mixt (Darius Ştefan Coman, Alexandru Constantinescu, Eva Maria Paraschiv, Aissia Claudia Prisecariu), Cristian Popescu (atletism - săritura în lungime), Lucian Ştefan (atletism - 3.000 m) şi perechea Gabriel Gheţu/Eva Ionescu (tenis - dublu mixt), iar medalii de bronz, Ana Maria Vişan (atletism - aruncarea discului), Maria Denisa Capotă (atletism - 400 m), Rareş Ştefan Arsenie (judo - cat. 90 kg), ştafeta 4x100 m mixt feminin la înot (Aissia Claudia Prisecariu, Brigitta Vass, Eva Maria Paraschiv, Irina Preda, Ana Maria Sibişeanu) şi Eva Ionescu (tenis - simplu feminin).

România este reprezentată la FOTE Banska Bystrica 2022 de 92 de sportivi, la 8 discipline, atletism, înot, ciclism, gimnastică, judo, volei, handbal şi tenis.

La precedenta ediţie de vară a FOTE, care a avut loc la Baku, în 2019, România a cucerit nu mai puţin de 19 medalii: 4 de aur, 10 de argint şi 5 de bronz.