Formula 1: Max Verstappen, campion mondial pentru al doilea an consecutiv după ce a câştigat în Japonia
Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a câştigat duminică Marele Premiu de Formula 1 al Japoniei, scurtat din cauza ploii, şi a devenit campion mondial pentru al doilea an consecutiv.

​Max Verstappen a devenit campion mondial pentru a doua oară consecutiv, după ce a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Japoniei, cursă care a fost întreruptă timp de două ore din cauza ploii torențiale. Verstappen, în vârstă de 25 de ani, a obţinut a 32-a sa victorie din Formula 1, a 12-a din acest sezon.

Verstappen plecase din pole position în această a 18-a din cele 22 de curse ale sezonului. Cursa a fost întreruptă în turul 3 timp de două ore din cauza condiţiilor meteo şi a două abandonuri.

Charles Leclerc, pilot Ferrari, a trecut linia de sosire al doilea, dar a primit o penalizare de 5 secunde pentru că a taiat șicana de la finalul turului. Astfel, Sergio Perez (RedBull) a ocupat poziția secundă, iar monegascul a trebuit să se mulțumească cu locul al treilea.