FED Cup. România s-a CALIFICAT în semifinale. REZULTATE
România s-a calificat în semifinalele FED Cup A învins Cehia, deținătoarea titlului, cu scorul 3-2.

România a învins Cehia, deţinătoarea trofeului, cu scorul de 3-2, duminică seara, la Ostrava, după victoria dramatică a perechii Irina Begu/Monica Niculescu în faţa cuplului Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova, cu 6-7 (2), 6-4, 6-4.

Katerina Siniakova a învins-o pe Mihaela Buzărnescu. Meciul s-a terminat după două seturi, cu scorul 6-4, 6-2.

Mihaela Buzărnescu a pierdut primul set în fața cehoaicei Katerina Siniakova, cu scorul 4-6.

Simona Halep a adus României a doua victorie cu care tricolorele au trecut în avantaj în confruntarea cu Cehia din primul tur al Grupei Mondiale FedCup. Simona a învins-o pe Karolina Pliskova după un meci maraton, de două ore și 39 de minute, scor 6-4, 5-7, 6-4.