Poți descărca aplicația:
Get it on App Store Get it on Google Play
FCSB - Viking Stavanger 1-2, în play-off-ul Europa Conference League
WhatsApp
FCSB a fost învinsă cu scorul de 2-1 (2-1) de echipa norvegiană Viking Stavanger, joi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în prima manşă a play-off-ului Europa Conference League la fotbal.

FCSB a deschis scorul foarte rapid, în minutul 3, prin Florinel Coman, care a trimis în plasă mingea revenită din transversală după lovitura de cap a lui David Miculescu. Viking a punctat de două ori după ezitări ale defensivei gazdelor, în minutul 5, prin Kevin Aleksander Kabran, şi în minutul 35, prin Sondre Flem Bjoershol.

FCSB a reuşit să creeze de multe ori pericol în faţa unui adversar foarte pragmatic, care s-a apărat aglomerat. Echipa bucureşteană nu a avut şansă şi a acuzat lipsa unui lider, iar Octavian Popescu a prins o zi foarte slabă.

Vicecampioana României a început foarte bine, cu un gol în minutul 3: Pantea a centrat bine de pe dreapta, Miculescu a trimis cu capul în transversală, iar mingea a ajuns la Coman, care l-a învins pe portarul Gunnarsson.

Viking a egalat aproape imediat, în minutul 5, prin Kabran, cu o execuţie surprinzătoare de la marginea careului, pe fondul nesiguranţei din apărarea lui FCSB.

Coman a şutat peste poartă (7). Edjouma a trimis cu capul în transversală (14). Gunnarsson a fost atent la şuturile lui Coman (16) şi Olaru (26).

Când FCSB părea să controleze meciul, jucătorii lui Nicolae Dică s-au poziţionat greşit la o lovitură liberă a oaspeţilor, iar fundaşul Bjoershol a profitat şi a adus-o pe Viking în avantaj (35).

Trei minute mai târziu, goalkeeperul lui Viking a salvat la lovitura de cap a lui Edjouma, iar Miculescu nu a reuşit să împingă în poartă.

În repriza a doua, FCSB a atacat susţinut, iar Viking s-a apărat cu toată echipa şi a tras de timp într-o manieră exasperantă.

Octavian Popescu a şutat în plasa laterală (58). Dawa a trimis imprecis la o minge întoarsă de Edjouma (63). Edjouma i-a luat faţa goalkeeperului advers, dar nu a nimerit spaţiul porţii (66). Gunnarsson a intervenit spectaculos la o minge deviată de un fundaş al oaspeţilor (71), apoi a fost atent la loviturile de cap ale lui Cordea (78) şi Raţă (81).

Fundaşul Vevatne a salvat-o pe Viking la ultima fază a partidei.

Formaţia norvegiană a fost destul de periculoasă prin Tripic (77).

Meciul s-a disputat în prezenţa a circa 30.000 de fani.

Returul va avea loc pe 25 august în Norvegia.

FCSB - Viking Stavanger 1-2 (1-2)
Au marcat: Florinel Coman (3), respectiv Kevin Aleksander Kabran (5), Sondre Flem Bjoershol (35)
Bucureşti, Arena Naţională
Europa Conference League - play-off (manşa întâi)

Au evoluat echipele:

FCSB: 32. Ştefan Târnovanu - 28. Alexandru Pantea (2. Valentin Creţu, 54), 5. Joyskim Dawa, 16. Joonas Tamm, 33. Risto Radunovic - 18. Malcom Edjouma, 27. Darius Olaru - 98. Andrei Cordea (9. Ianis Stoica, 86), 10. Octavian Popescu (24. Vadim Raţă, 74), 7. Florinel Coman (căpitan) - 11. David Miculescu (90. Bogdan Rusu, 54). Antrenor: Nicolae Dică.
Rezerve neutilizate: 99. Andrei Vlad - 6. Denis Haruţ, 14. Matei Tanasă, 20. Marco Dulca, 22. Radu Boboc, 26. Răzvan Oaidă, 30. Alexandru Musi, 80. Eduard Radaslavescu.
Viking: 30. Patrik Gunnarsson - 18. Sondre Flem Bjoershol (23. Rolf-Daniel Vikstol), 4. David Brekalo, 3. Viljar Vevatne, 20. Shayne Pattynama - 27. Samuel Fridjonsson (21. Harald Tangen, 83), 8. Markus Solbakken, 16. Kristoffer Lokberg (7. Fredrik Torsteinboe, 65) - 9. Kevin Aleksander Kabran, 22. Daniel Karlsbakk (9. Niklas Sandberg, 46), 10. Zlatko Tripic (căpitan; 24. Mai Traore, 83). Antrenor: Bjarte Lunde Aarsheim.
Rezerve neutilizate: 1. Arild Oestboe, 13. Magnus Rugland Ree - 11. Yann-Erik de Lanlay, 19. Sondre Auklend, 26. Simen Kvia-Egeskog, 34. Kristoffer Forgaard Paulsen, 35. Edwin Austboe.

Arbitru: Ghiorghi Kruaşvili; arbitri asistenţi: Levan Varamişvili, Zaza Pipia; al patrulea oficial: Davit Haritonaşvili (toţi din Georgia)

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News