FC Farul - Unirea Slobozia, rezultat final. Rezultat dezamăgitor pentru Hagi
Rezultat dezamăgitor pentru Gheorghe Hagi: echipa sa a pierdut în fața unei nou-promovate.

Plecările de jucători de la FC Farul Constanța nu au fost de bun augur pentru Hagi. Louis Munteanu și Kiki au fost printre cele mai mari pierderi suferite de echipa de la malul mării și asta s-a văzut în meciul inaugural. Și suspendarea lui Larie s-a văzut în defensivă.

Astfel, Unirea Slobozia, nou-promovată în Superliga de fotbal, a produs o mare surpriză învingând Farul Constanţa cu scorul de 1-0 (1-0), vineri, în deplasare, în meciul inaugural al sezonului 2024-2025.

La primul său meci în eşalonul de elită, echipa din Ialomiţa a marcat singurul gol al partidei prin Florin Purece (minutul 19), care a înscris cu un şut la colţul scurt după o pasă de la Sekou Camara.

FC Farul - Unirea Slobozia. Desfășurarea meciului

Farul Constanţa a avut un joc modest, dar a creat câteva ocazii bune spre finalul meciului. Portarul Denis Rusu a fost decisiv, apărând o minge şutată de Andrei Ciobanu în minutul 84, iar mai târziu, în minutul 89, a respins în bară un şut al lui Iulian Doicaru și a salvat din nou un alt şut al aceluiași jucător.

În prima etapă a celei de a 107-a ediţii a ligii de elită din România, antrenorul Gheorghe Hagi a marcat meciul cu numărul 350 din cariera sa de antrenor în România (158 victorii, 86 remize, 106 înfrângeri), debutul său fiind pe 19 noiembrie 2005, în meciul Oţelul Galaţi - Poli Timişoara 0-2.