CFR Cluj învinge Slavia Praga cu 2-0, în Europa Conference League
CFR Cluj a învins formaţia cehă Slavia Praga cu scorul de 2-0 (1-0), joi seara, pe Stadionul ''Dr. Constantin Rădulescu'' din Cluj-Napoca, în Grupa G a competiţiei de fotbal Europa Conference League.

Campioana României a sacrificat orice spectacol şi a arătat pragmatism, câştigând în faţa celei mai valoroase echipe din grupă prin golurile marcate de Ciprian Deac (11 - penalty), Yuri Matias (85).

CFR s-a apărat supraaglomerat tot meciul, dar a făcut-o aproape perfect în faţa unei echipa care a confirmat momentul de criză prin care trece.

Învinsă la Praga cu 1-0, Slavia şi-a arătat intenţiile la Cluj-Napoca încă din primul minut, când şutul lui Usor, de la 18 metri, a fost prins de Scuffet. Oaspeţii au fost aproape de gol în min. 9, când Jurasek a şutat, mingea a fost deviată de Yuri, iar apoi respinsă de pe linia porţii de Kolinger.

CFR a ratat deschiderea scorului la prima sa fază de atac, Yuri trimiţând mingea în bară cu capul după un corner (9). La faza care a urmat, Muhar a fost faultat în careu de Olayinka, iar Deac a transformat penalty-ul acordat (11).

Până la pauză o singură echipă a existat pe teren, Slavia, dar Dorley a şutat slab la poartă (21), după o pătrundere. Camora a pierdut o minge în apropierea careului şi a rezultat o fază de gol pentru oaspeţi, însă Jurasek a reluat peste poartă din 2 metri (
45+3). Scuffet a fost la post la şutul lui Tiehi din careu (45+7), iar apoi fundaşul Kacearaba a fost imprecis în două rânduri (45+7, 45+12).

Slavia a controlat şi repriza secundă, dar a arătat în continuare lipsă de inspiraţie. CFR a fost prima echipă care a avut o ocazie notabilă, însă a trimis din foarfecă pe lângă poartă (57).

Traore (58) a şutat peste poartă din poziţie centrală, Lingr a recentrat lângă bară, dar Tecl nu a ajuns (74), Ousou a trimis cu capul pe lângă poartă (76), iar Lingr s-a încurcat cu Olayinka în careu, în momentul şutului (81).

La una din puţinele acţiuni ofensive ale clujenilor, brazilianul Roger a obţinut un corner, tot el a executat lovitura de colţ, iar conaţionalul său Yuri Matias a marcat cu capul (85) şi a închis conturile.

Meciul a fost întrerupt circa 14 minute în prima repriză, după ce unui spectator i s-a făcut rău în min. 27. Ambulanţa a intervenit, iar suporterului i-a fost acordat primul ajutor în tribună, după care fost coborât cu targa şi a fost transportat cu ambulanţa la spital.

Slavia a încheiat meciul cu o posesie de 68%-32%, iar CFR a avut doar 96 de pase complete, raportul şuturilor spre poartă fiind de 24-5 (4-2 pe poartă) pentru Slavia.

După acest succes, CFR Cluj devine favorită la calificarea în faza următoare, mai având de jucat în deplasare cu Sivasspor (27 octombrie) şi acasă cu Ballkani (3 noiembrie).

CFR 1907 Cluj - Slavia Praga 2-0 (1-0)
Au marcat: Ciprian Deac (11 - penalty), Yuri Matias (85).
Cluj-Napoca, Stadionul ''Dr. Constantin Rădulescu''
Europa Conference League - Grupa G

Au evoluat echipele:
CFR Cluj: 1. Simone Scuffet - 4. Cristian Manea, 44. Yuri Matias, 33. Denis Kolinger, 45. Mario Camora (căpitan) - 10. Ciprian Deac (40. Lovro Cvek, 46), 21. Bismark Adjei-Boateng (28. Ovidiu Hoban, 89), 73. Karlo Muhar, 8. Roger (11. Claudiu Petrila, 89) - 15. Emmanuel Yeboah (9. Cephas Malele, 78), 32. Rangelo Janga (47. Christopher Braun, 65). Antrenor: Dan Petrescu.
Rezerve neutilizate: 23. Rareş Gal, 34. Cristian Bălgrădean - 2. Karlo Brucic, 3. Andrei Burcă, 6. Jean-Claude Billong, 37. Mihai Bordeianu, 99. Sergiu Buş.
Slavia: 1. Ondrej Kolar - 19. Murphy Dorley, 30. Taras Kacearaba (22. Ewerton, 70), 4. Aiham Ousou, 33. David Jurasek - 27. Ibrahim Traore (8. Lukas Masopust, 70), 5. Christ Tiehi (41. Ondrej Kricfalusi, 86) - 20. Yira Sor (32. Ondrej Lingr, 59), 16. Moses Usor (35. Matej Jurasek, 86), 9. Peter Olayinka - 11. Stanislav Tecl (căpitan). Antrenor: Jindrich Trpisovsky.
Rezerve neutilizate: 31. Adam Dvorak, 34. Jan Sirotnik - 42. Adam Pudil, 46. Mikulas Konecny.

Arbitru: Luis Godinho; arbitri asistenţi: Rui Teixeira, Pedro Almeida; al patrulea oficial: Miguel Nogueira (toţi din Portugalia)
Cartonaşe galbene: Olayinka (10), Boateng (13), Jurasek (45), Traore (66), Yeboah (73), Dorley (76), Cvek (83), Masopust (90), Ousou (90).