CFR Cluj, calificată în grupele Europa Conference League, după 1-0 cu NK Maribor
CFR Cluj s-a calificat dramatic în grupele Europa Conference League la fotbal, după ce a învins formaţia slovenă NK Maribor cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, pe Stadionul ''Dr. Constantin Rădulescu'' din Cluj-Napoca, în manşa secundă a play-off-ului.

După 0-0 în prima manşă, CFR a câştigat cu emoţii în Gruia, printr-un gol spectaculos marcat de croatul Lovro Cvek (90).

Prima ocazie a partidei a aparţinut oaspeţilor, dar portarul italian Scuffet a respins şutul lui Brnic (10).

CFR a controlat jocul şi a fost aproape de gol în min. 13, când portarul Menno Bergsen a respins mingea trimisă cu capul de Yeboah de la 7 metri.

Jefte a ratat cea mai mare ocazie a campioanei României în prima repriză, şutând în portar de la doar 7 metri (min. 31).

Yuri a creat şi el pericol la poarta slovenilor (32), dar a trimis cu capul peste poartă în urma unui corner.

Spaniolul Jefte a fost din nou aproape de gol pe finalul primei reprize (39), însă a ratat şutul din careu.

Repriza secundă a fost una ternă, fără ocazii de ambele părţi, cele două echipe evitând orice risc. CFR a părut mai inspirată pe final, iar Yeboah (87) a trimis cu capul din unghi, iar mingea a lovit transversala.

Faza care a făcut diferenţa în această dublă a venit în min. 90, când Cvek a trimis pe spate cu boltă, o minge respinsă greşit de apărarea oaspete.

Tragerea la sorţi a grupelor va avea loc vineri, la Nyon, de la ora 15:30 (ora României).

FC CFR 1907 Cluj - NK Maribor 1-0 (0-0)
A marcat: Lovro Cvek (90).
Cluj-Napoca, Stadionul ''Dr. Constantin Rădulescu''
Europa Conference League - play-off (manşa a doua)
În prima manşă: 0-0.

Au evoluat echipele:

CFR Cluj: 1. Simone Scuffet - 4. Cristian Manea, 44. Yuri Matias, 3. Andrei Burcă, 45. Mario Camora (căpitan) - 21. Bismark Adjei-Boateng, 40. Lovro Cvek - 10. Ciprian Deac (33. Denis Kolinger, 90+7), 17. Jefte Betancor (7. Adrian Păun, 70), 11. Claudiu Petrila (8. Roger, 90+4) - 15. Emmanuel Yeboah (73. Karlo Muhar, 90+7). Antrenor: Dan Petrescu.

Rezerve neutilizate: 34. Cristian Bălgrădean - 2. Karlo Brucic, 9. Cephas Malele, 20. Vito Hammershoej-Mistrati, 28. Ovidiu Hoban, 37. Mihai Bordeianu, 47. Christopher Braun, 99. Sergiu Buş.

NK Maribor: 81. Menno Bergsen - 29. Andraz Zinic (77. Zan Vipotnik, 90+3), 25. Sven Karic, 23. Luka Uskokovic, 12. Gregor Sikosek (căpitan) - 16. Aljaz Antolin (7. Rok Kronaveter, 46), 14. Vladan Vidakovic - 15. Jan Repas, 8. Marko Bozic, 17. Ivan Brnic (30. Marin Lausic, 90+3) - 18. Roko Baturina (13. Rok Sirk, 72). Antrenor: Damir Krznar.

Rezerve neutilizate: 52. Marko Zalokar, 59. Samo Pridgar - 21. Luka Bozickovic, 24. Rok Maher, 32. Nemanja Mitrovic, 40. Ignacio Guerrico, 42. Vid Koderman, 97. Tine Cuk.

Arbitru: John Beaton; arbitri asistenţi: Daniel McFarlane, Douglas Potter; al patrulea oficial: Steven McLean (toţi din Scoţia)

Cartonaşe galbene: Zinic (3), Antolin (11), Kronaveter (55), Yeboah (64), Sikosek (77), Păun (80).