Ce loc va ocupa Simona Halep în clasament începând de luni
Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat, astăzi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Doha (Qatar), dotat cu premii totale de 916.131 dolari, după 6-2, 6-3 cu ucraineanca Lesia Ţurenko, victorie în urma căreia va urca pe locul al doilea în ierarhia mondială.

Halep, numărul trei mondial, s-a impus fără probleme, într-o oră şi 19 minute în faţa unei adversare (29 ani, 24 WTA) în faţa căreia a ajuns la şase victorii în tot atâtea confruntări.

Halep şi-a asigurat un cec de 24.360 dolari şi 100 de puncte WTA, iar în sferturi o va întâlni pe germanca Julia Goerges (30 ani), numărul 16 mondial, care a trecut de americanca Alison Riske cu 6-1, 6-7 (5), 6-4. Halep are 2-1 în meciurile directe cu Goerges, pe care a învins-o în 2014 la Madrid, cu 6-2, 6-0 în primul tur, şi în 2016 la Miami, în turul al treilea, cu 6-4, 6-1. Goerges a câştigat în 2009 în calificările turneului de la Paris, cu 6-4, 2-6, 6-3.