Poți descărca aplicația:
Get it on App Store Get it on Google Play
Campionatele Europene de înot: România a ocupat locul trei în clasamentul final pe medalii la Otopeni
WhatsApp
Delegaţia României, cu nouă medalii, dintre care cinci de aur şi patru de argint, a încheiat pe locul trei în clasamentul pe medalii al Campionatelor Europene de înot de la Otopeni, după ce în ultima zi a obţinut un aur prin David Popovici (100 m liber) şi un argint prin Vlad Stancu (400 m liber).
Campionatelor Europene de înot: România a ocupat locul trei în clasamentul final pe medalii la Otopeni / Foto: Captură video youtube

vlÎn clasamentul final, Ungaria a ocupat primul loc cu 14 medalii (6-5-3), urmată de Polonia 16 (5-4-7), România 9 (5-4-0), Franţa 13 (4-6-3), Italia 14 (4-5-5), Turcia 9 (4-2-3), Estonia 3 (3-0-0), Marea Britanie 11 (2-4-5), Ucraina 6 (2-3-1), Bosnia 3 (2-1-0), Belgia 5 (1-2-2), Danemarca 3 (1-2-0), etc. Un număr de 25 de ţări, dintre cele 42 de participante, au obţinut cel puţin o medalie la Otopeni.

Delegaţia României a câştigat nouă medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni

5 medalii de aur - ştafeta masculină 4x100 m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu), David Popovici la 200 m liber, 50 m liber şi 100 m liber, Vlad Ştefan Stancu la 1.500 m liber.

4 medalii de argint - ştafeta mixtă de 4x100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu), Bianca Costea la 50 m liber şi Vlad Stancu la 800 m liber şi la 400 m liber.

David Popovici şi Mary Ambre Moluh (Franţa), cei mai buni sportivi de la Otopeni

David Popovici (România) şi Mary Ambree Moluh (Franţa) au fost desemnaţi cei mai buni sportivi de la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, pe baza unui punctaj întocmit pe baza celor mai bune performanţe înregistrate în competiţie.

Popovici a ocupat primul loc cu 951 puncte în acest clasament şi a fost urmat de polonezul Ksawery Masiuk (941) şi de italianul Lorenzo Galossi (897). Campionul român a cucerit cinci medalii, patru de aur, la 50 m liber, 100 m liber, 200 m liber, ştafetă 4x100 m liber şi un argint la combinata de 4x100 m liber.

În clasamentul feminin, Moluh a fost prima în clasament cu 920 puncte, urmată de estonianca Eneli Jefimova. Sportiva franceză a cucerit aurul la 50 m spate, ştafeta 4x100 m mixt şi combinata 4x100 mixt, conform TVR.

Popovici şi Moluh au fost premiaţi cu un trofeu din partea Federaţiei europene de nataţie (LEN). Italia a ocupat primul loc pe echipe, cu un punctaj de 780.

Vlad Stancu - A fost un campionat superb

Vlad Stancu a făcut un progres imens într-un singur an, de la trei finale fără podium la Europenele de înot pentru juniori de anul trecut, la două medalii de aur şi două de argint la ediţia din acest an a competiţiei continentale de la Otopeni.

Duminică, în ultima zi a Campionatelor Europene 2022 de la Otopeni, Stancu a obţinut argintul la 400 m liber, care se adaugă medaliilor de aur la 1.500 m liber şi ştafetă 4x100 m liber şi unui argint la 800 m liber, conform Agerpres.

''A fost un campionat superb Anul trecut am reuşit să mă calific în trei finale şi fără niciun podium, iar în aceest an am luat patru medalii, două de aur şi două de argint. Este fenomenal'', a declarat Stancu pentru TVR.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News