Poți descărca aplicația:
Get it on App Store Get it on Google Play
Boicotul lui Călin Georgescu a dus la creșteri cu 20% în supermarketuri. S-a vândut mai mult ca-n orice zi
WhatsApp
Boicotul anunțat de Călin Georgescu împotriva marilor lanțuri de supermarketuri s-a transformat într-un eșec răsunător, cu un efect contrar față de cel preconizat de politicianul ultranaționalist. Vânzările au crescut cu până la 20%, potrivit datelor furnizate de Ministerul Agriculturii.

Ministrul Florin Barbu a declarat că boicotul nu doar că nu a avut impactul scontat, ci a stimulat și mai mult consumul. Românii au achiziționat un volum mai mare de produse față de o zi obișnuită de luni. Oficialul a subliniat că datele centralizate indică o creștere între 10% și 20% a vânzărilor, semn că apelurile la boicot nu au avut efect asupra obiceiurilor de cumpărare ale consumatorilor.

„Retailul din România, ieri, a fost acelaşi ca şi acum o săptămână. Deci, nu a fost niciun boicot, oamenii au mers la cumpărături. Mai mult de atât, vreau să vă spun că a fost un procent mai mare, cuprins între 10% şi 20%, ieri, la retailul din România, unde românii au cumpărat produse româneşti”, a explicat ministrul Florin Barbu, întrebat despre efectele apelului lansat de Georgescu.

Lecție pentru Călin Georgescu

Paradoxal, inițiativa lui Călin Georgescu s-a întors împotriva lui. Supermarketurile, conștiente de posibilul impact al campaniei, au reacționat strategic și au promovat mai bine produsele românești cărora le-au aplicat în unele cazuri și reduceri atractive. Astfel, în loc să piardă clienți, marile lanțuri comerciale au reușit să atragă și mai mulți cumpărători, transformați într-un public interesat de eticheta „produs românesc”.

Deși Georgescu a încercat să promoveze o imagine idilică a piețelor ca alternative la supermarketuri, realitatea din teren a fost diferită.

Apelul la boicot a fost intens promovat de Anca Alexandrescu pe Realitatea TV, post care i-a oferit un spațiu generos lui Călin Georgescu pentru a-și expune ideile și a încerca să mobilizeze populația împotriva supermarketurilor. Călin Georgescu, cunoscut pentru pozițiile sale ultranaționaliste și suspectat că ar avea simpatii proruse, a încercat să transforme boicotul într-un mesaj politic puternic. Protestul a încercat să copieze un gest similar făcut de croați, care s-au arătat nemulțumiți de explozia prețurilor după adoptarea monedei euro. Georgescu a fost chiar însoțit de un reporter al Realitatea TV într-o piață clasică, de acolo de unde și-a făcut cumpărăturile. Au existat chiar controverse privind faptul că Georgescu nu conduce o mașină românească, poartă o haină de proveniență străină de peste 200 de euro, contrar mesajelor sale naționaliste. 

Eșecul apelului la boicot arată că românii sunt ghidați în deciziile lor de cumpărare mai degrabă de prețuri și reduceri decât de simpatiile politice. 

Într-un alt context, ministrul Florin Barbu a avut marți o întâlnire la sediul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) cu ministrul Mediului, Mircea Fechet, și cu ministrul Energiei, Sebastian Burduja. Scopul principal al întâlnirii a fost identificarea unor soluții legislative pentru flexibilizarea procedurilor de obținere a avizelor și autorizațiilor necesare în sectorul agricol. De asemenea, s-a discutat despre campania de irigații pentru anul 2025, un subiect esențial în contextul schimbărilor climatice și al asigurării producției agricole interne.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News

WhatsApp
Top cele mai citite știri
Economie Vezi toate articolele
pixel